Ruszty betonowe - Kilka słów o podłogach szczelinowych
Wykładanie podłogi rusztowej w budynku inwentarskim należy do prac, które najczęściej wykonywane są, przez rolnika, na własną rękę. Należy wykonać to w sposób staranny, gdyż tylko prawidłowe wyłożenie zapewnia dobry chów, bez uszkodzeń oraz strat w pogłowiu zwierząt.
Producent elementów betonowych musi zwracać szczególną uwagę na to, aby produkowane przez niego elementy były bez zastrzeżeń, a rozmiary i budowa spełniały normy hodowli zwierząt. Tak samo zobowiązany jest do właściwego transportu na miejsce przeznaczenia, jak i rozładunku towaru. Od tego momentu zaczyna się już odpowiedzialność klienta/rolnika związana z właściwym użytkowaniem dostarczonego towaru i wykonawstwem nowej podłogi w budynku inwentarskim, ponieważ z reguły rolnicy wykładają ruszta we własnym zakresie.
Uważaj na jakość podczas zakupu
Już przy kupnie podłogi betonowej rolnik powinien wziąć pod uwagę parę istotnych szczegółów a przede wszystkim nie kierować się niską ceną jako wyznacznikiem zakupu.
- Przede wszystkim powinien pamiętać, że:
- produkcja według najnowszej normy DIN 18908 gwarantuje wysoką jakość statyczną, za której realizację oraz formę wykonania odpowiedzialny jest zawsze producent,
- wysoka wytrzymałość betonu (beton B-45) zatroszczy się o bardzo długą przydatność użytkowania,
- wysoka szczelność betonu zapobiega wchłanianiu wody,
- norma DIN 18908 pozwala na duże obciążenie wagą zwierzęcą, dla przykładu dla podłóg betonowych w oborach do wagi 720 kg, niektórzy producenci gwarantują nawet udźwig do 825 kg, a nawet 1000 kg,
- podłogi rusztowe muszą mieć zgodne z normami dla zwierząt szerokości szczelin oraz bezpieczną powierzchnię stąpania a także odpowiednią wytrzymałość stanowiska,
- przy wyborze podłogi dla bydła warte uwagi są kładki poprzeczne; przekątnie wyłożone kładki poprzeczne wpływają korzystnie na ścieranie się kopyt, czym zapobiega się ryzyku wpadaniu kopyt do otworów podłogi a tym samym wykluczone jest niebezpieczeństwo skaleczeń,
- bardzo ważna jest również dokładność wymiarów.
Ważne jest, aby rolnik zaraz po przyjeździe sprawdził, czy dostarczone podłogi rusztowe są odpowiednie i ewentualnie czy nie mają jakichś uszkodzeń. Po wyładunku powinien sprawdzić, czy na przykład nie ma popękanych kantów.
Tylko dbałość i uważne obchodzenie się z elementami betonowymi, pozwoli na uniknięcie rys, uszkodzeń i popękań. Podłoga rusztowa musi być przechowywana na odpowiednio twardym podłożu. Pakiety nie mogą być ustawione w wysokie warstwy. Każdy pakiet podczas transportu stoi na dwóch kantówkach i na nich też na miejscu budowy musi być ustawiony. Umożliwia to łatwy uchwyt pakietu przez wózek widłowy lub paletowy.
W środku pakietu znajdują się po lewej i po prawej stronie pomiędzy elementami leżącymi "głową do góry" paski z papy lub kantówki dobrane według wagi, które mają na celu trzymać pomiędzy nimi odstęp. Służy to z jednej strony ochronie kantów, z drugiej strony poprzez wykorzystanie kantówek zdobywa się większy odstęp dla wygodnego chwycenia palety przez wózek widłowy. Paski z papy ew. kantówki utrzymują dwie pionowe linie i zapobiegają poruszaniu się elementów z górnej warstwy do maksymalnie niskiego poziomu.
Trzeba pamiętać, że do podnoszenia pakietów nadają się tylko miejsca zaraz obok trzymających odstęp kantówek ewentualnie pasków płyty pilśniowej. Nie można ich chwytać w celu przeniesienia w innych miejscach a tym bardziej tylko w jednym środkowym punkcie. Wyjątkiem od tego są pojedyncze sztaby do trzymania bydła, które - jednak tylko z powierzchnią stąpania zwróconą w dół - mogą być podnoszone dokładnie w jednym środkowym punkcie. W takim przypadku jednak zawsze należy spytać się o taką możliwość producenta. Po przełożeniu pakietów należy zwrócić uwagę, aby przekładki (paski płyty pilśniowej ewentualnie kantówki) tworzyły od spodu linię prostą.
Powierzchnia stąpania oraz szerokość podłóg rusztowych podlegają europejskim warunkom, jakie muszą być spełnione przy hodowli zwierząt. Dlatego należy na ten temat uzyskać jak najwięcej informacji, można się zwrócić również o pomoc do producenta. Szczególnie jeśli chodzi o podłogi rusztowe dla bydła, występuje szeroka ich paleta. Występują one w bardzo zróżnicowanych formach (belki pojedyncze i podwójne, podłogi przekątne, podłogi płaskie z matami gumowymi lub bez itp.), przeróżnymi powierzchniami stąpania oraz szerokościami. Przy wyborze należy liczyć się ze spodziewanym ciężarem zwierząt a także należy pomyśleć o tym, iż po rusztach trzeba będzie jeździć np. traktorem. Do tych celów można otrzymać specjalne ruszta wzmocnione z dopuszczalnym naciskiem od 4 do 10 ton na oś.
Podpory dla świń i cieląt (do 250 kg) z reguły mają ok. 7 cm, u bydła ok. 12 cm. Podłogi rusztowe, po których się jeździ oraz belki podnośne potrzebują większych podpór. Zależy to od konkretnej ilości powierzchni, i należy się w tej sprawie skonsultować z producentem, ponieważ na każdej powierzchni mogą być małe odchylenia. Podpory muszą być czyste i równe aby zapobiec kołysaniu się oraz rysowaniu podłogi.
Aby zwierzęta miały zabezpieczoną powierzchnię stąpania, podłoga rusztowa musi zostać odpowiednio wyłożona. Zadanie takie mogą spełnić tylko równe i równolegle obok siebie położone jej elementy.
Podpory muszą leżeć w ziemi. Małe różnice ciężaru są dopuszczalne ze względu na specyfikę materiału. Nierówności muszą zostać wyrównane poprzez zastosowanie np. papy dachowej, twardych pasów gumowych, zaprawy budowlanej, aby zapobiec możliwości ruchu podpór.
W czasie transportu elementów betonowych kanty powinny być chronione przez specjalne gumy lub drewno. Kanty nie mogą w żadnym przypadku zostać uszkodzone. Niektórzy producenci, chcąc pomóc swoim klientom, za małą dopłatą, użyczają wózków do rozładowania lub dźwigów budowlanych co zmniejsza ryzyko uszkodzenia kantów.
Przy wykładaniu pojedynczych elementów ważne jest aby trzymające odstęp paski płyty pilśniowej stykały się ze sobą ponieważ tylko w ten sposób otrzyma się idealnie równie wyłożoną podłogę. Ale jeśli nie udało się uzyskać idealnego ułożenie, w żadnym wypadku nie wolno przesuwać ich drążkiem żelaznym.
Przy przesuwaniu podłogi w poziomie można użyć środków pomocniczych (np. belkę drewnianą).
Na koniec należy usunąć znajdujące się na elementach ewentualne krawędzie lub nierówności we wszystkich szczelinach aby nie istniało niebezpieczeństwo uszkodzenia kopyt zwierząt. I gotowe!!! Zwierzęta mogą się wprowadzać.
- Dla lepszego zapamiętania raz jeszcze podkreślamy najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać przy wykładaniu podłogi rusztowej:
- pakiety składować na odpowiednio utwardzonej powierzchni, adekwatnie do ich wagi,
- nie układać pakietów zbyt wysoko, powinno się układać je do dwóch warstw w górę,
- nie jeździć po podłodze rusztowej, za wyjątkiem specjalnych wzmocnionych podłóg do tego przystosowanych i w których ujęty jest odpowiedni nacisk na oś,
- podczas transportu należy zawsze chronić kanty za pomocą sznurów i łańcuchów,
- przy świeżo ułożonej podłodze chronić przed upadkiem na podłogę materiałów ciężkich, aby jej nie uszkodzić,
- usunąć przy elementach betonowych kanty oraz nierówności,
- aby chronić podłogę w chlewni/oborze w obszarze koryt przed działaniem substancji chemicznych (np. przed wytworzonym kwasem z resztek pasz) poleca się zabezpieczenie tych miejsc już przed pierwszym wyłożeniem płytami w okręgu około 50 cm od koryta.
Aby nie narażać na szwank trwałości elementów betonowych, zaleca się ostrożność ze stosowaniem chemicznych środków do utrzymywania czystości i dezynfekcji, ponieważ środki te mogą powodować uszkodzenia podłogi.
Jedno pozostaje bez zmian:
Staranne wyłożenie podłogi rusztowej wymaga czasu i spokoju i cierpliwości. Czas pracy nie powinien odgrywać tu pierwszej roli. Ewentualne uszkodzenia powstałe przy wykładaniu podłogi mogą zmniejszyć wytrzymałość elementów betonowych oraz doprowadzić do skaleczeń przebywających tam zwierząt.
autor: Thye Lokenberg Polska Sp. z o.o.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy
- FORMULARZ KONTAKTOWY / ZAPYTANIE OFERTOWE