Szukaj w serwisie

Kategorie:

Instalacje | Projekty | Agroturystyka | Dachy i pokrycia dachowe | Dom i Zagroda | Folie i szklarnie | Budynki gospodarcze | Inne

Zabytkowy dach - kosztowny kłopot

Zabytkowy dach - kosztowny kłopot
Zabytkowy dach - kosztowny kłopot

Nie od dziś wiadomo, że sędziwy budynek może przysporzyć sporo problemów w momencie, kiedy niezbędna okaże się jego renowacja. Co powinniśmy wiedzieć i czego mieć świadomość, zanim podejmiemy decyzję odnośnie jego wymiany?

Nim zdecydujemy się na remont pokrycia dachowego, musimy dobrze zaznajomić się z regulacjami prawnymi, które ściśle określają co należy zrobić, by pracownicy budowlani mogli podjąć się pracy.

Warto pamiętać, że obiektów objętych ochroną konserwatorską wcale nie musimy zakupić - ochrona może zostać ona nadana, gdy dom jest już w naszym posiadaniu.

Podobnie jak w przypadku przebudowy dachu, tak również jeśli mamy do czynienia z dachem zabytkowym, bezwzględnie wymagane jest uzyskanie odpowiednich zezwoleń, bez których jakakolwiek zmiana w jego konstrukcji nie będzie możliwa.

Jeśli budynek został wpisany do rejestru zabytków, bądź też jego ochronę przewiduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, najpierw musimy udać się wojewódzkiego konserwatora zabytków, by otrzymać zgodę na rewitalizację, lub też rekonstrukcję obiektu chronionego.

Dopiero, gdy takowa zostanie nam przyznana, możemy ubiegać się o pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych, które prowadzone będą pod jego bacznym nadzorem konserwatora i według jego szczegółowych wytycznych.

Bardzo ważnym aspektem jest umiejętna ocena obecnego stanu technicznego dachu. Dopiero po wnikliwej analizie zapadnie decyzja, czy zadaszenie kwalifikuje się do całkowitej wymiany, czy można je jedynie poddać renowacji.

Jak łatwo się domyśleć, ekipa, której powierzone zostanie te zadanie, musi posiadać należyte doświadczenie.. Również materiał, jaki będzie użyty do pracy, zostanie skrupulatnie wybrany przez konserwatora. Wszystko po to, by w jak największym stopniu odwzorować pierwotny wygląd obiektu.

To właśnie wybór właściwych dekarzy oraz zakup odpowiednich surowców jest najbardziej kosztowny. Następnie całość sprawozdań z postępów prac spada na barki kierownika budowlanego.

By załagodzić straty budżetowe, można złożyć wniosek z prośbą o dofinansowanie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, lecz dotacja wiąże się z przyszłą działalnością gospodarczą na terenie odrestaurowanego budynku.

Kolejnym rozwiązaniem jest pożyczka z ramienia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, ale i w tym przypadku zmuszeni jesteśmy do rozpoczęcia własnej działalności, przykładowo agroturystycznej.

Naprawa dachu w starszych budynkach może przyprawić właścicieli o ból głowy, a niestety z roku na rok, nie tylko z powodów estetycznych, a głównie w trosce o bezpieczeństwo, musi w końcu zostać podjęta.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone