Wymiana dachu w oborze - na co zwrócić uwagę?
Wymiana dachu na oborze jest kosztowną inwestycją, z którą musi się liczyć każdy rolnik. Jak się jednak okazuje, wybór odpowiedniego pokrycia dachowego nie jest prostym zadaniem. Wybrany materiał pełni nie tylko walory estetyczne, ale również wpływa na panujący wewnątrz mikroklimat. Dodatkowo pokrycie musi nie tylko dobrze wyglądać, ale również mieć określone parametry techniczne. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wymianie dachu w oborze.
Kiedy należy wymienić dach na oborze?
Podjęcie decyzji o takiej inwestycji nie należy do łatwych. Tego rodzaju prace najczęściej wiążą się z poważnymi wydatkami, na które nie każde gospodarstwo jest przygotowane. Konieczne jest więc dokładne przeanalizowanie rachunku ekonomicznego takiej inwestycji.
Średnio wymiana dachu w budynkach gospodarczych odbywa się co 35-50 lat. Wynika to przede wszystkim z wyeksploatowania materiałów wchodzących w skład konstrukcji dachu. Trzeba pamiętać, że pokrycie dachowe na budynkach gospodarczych podlega większym drganiami niż dach w domach jednorodzinnych. W praktyce znacznie skraca to jego żywotność.
Decyzja o wymianie pokrycia dachowego w budynku gospodarczym może zostać podyktowana również mechancznymi uszkodzenia, które pojawią się na jego powierzchni. Te często występują na skutek działania szkodliwych warunków atmosferycznych, jak silny wiatr, intensywne opady śniegu czy ulewa. Wówczas dach zaczyna przeciekać, co stanowi realne zagrożenie jego konstrukcji. Działanie wody obniża jego wartości konstrukcyjne.
Warto również pamiętać, że jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu przy budowie obór i innych budynków gospodarczych stosowano zupełnie inne materiały, rozwiązania budowlane oraz technologiczne, niż te, które wykorzystuje się obecnie. Nie dziwi więc fakt, że wiele więźb dachowych stawianych w latach 60-tych i 70-tych jest dzisiaj w złym stanie technicznym. Jej wymiana może być koniecznością, aby utrzymać budynek w dobrej kondycji na długie lata.
Inną motywacją do wymiany pokrycia dachowego są aspekty wizualne. Coraz więcej rolników, zwłaszcza młodego pokolenia zwraca na to uwagę. Coraz częściej decydują się więc oni na wybór atrakcyjnie wyglądającej blachy lub dachówki ozdobnej, zamiast stosowanego kilkanaście lat temu szarego eternitu.
Sprawdź stan więźby dachowej
Więźba dachowa to podstawowy element konstrukcji każdego dachu, również tego w budynkach gospodarczych. Sprawdzając stan ogólny dachu, należy dokładnie przyjrzeć się jakości więźby.
Z upływem lat może zacząć falować lub przekrzywiać się, co oczywiście obniża jej właściwości nośne. Na takim dachu również można położyć nowe pokrycie. Niezbędne będzie jednak wykonanie szeregu prac mających na celu wyprostowanie więźby. Należy się jednak liczyć z tym, że taka więźba nie powinna być obciążana zbyt ciężkimi pokryciami dachowymi.
Oceny struktury dachu należy dokonać z pomocą specjalisty. Zaniedbanie tej czynności może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Musisz pamiętać, że ciężkie pokrycie może powodować nawet pękanie murów. Z oczywistych powodów jest to zagrożenie dla całego budynku i znajdujących się w nim zwierząt.
Montaż pokrycia
Wymiana dachu w budynku gospodarczym jest nie tylko kosztowna, ale również czasochłonna. Warto więc dokładnie zastanowić się, ile czasu zamierzamy poświęcić na wymianę pokrycia dachowego. Jeśli nie mamy go zbyt wiele i zależy nam jedynie na szybkim przeprowadzeniu remontu, to warto wybrać prostsze w montażu materiały - tutaj góruje przede wszystkim blacha. Ułożenie ciężkich elementów, jak dachówka pochłania cenne godziny.
Montaż pokrycia dachowego z blachy ma jeszcze jedną zaletę. Jest to materiał bardzo plastyczny, dzięki czemu możliwe jest wycinanie w nim i modyfikowanie jego struktury. Pozwana to między innymi na dobudowanie lukarny czy okna dachowe.
Możliwości wprowadzania takich zmian w przypadku niektórych materiałów są mocno ograniczone. Dach z blachy można łatwo dostosować do swoich wymogów.
Właściwości dachu na oborze
Mikroklimat panujący w budynkach gospodarczych znacząco różni się od tego, który można spotkać w domach jednorodzinnych. Jest on dużo bardziej agresywny, co oczywiście odbija się na kondycji pokrycia dachowego. Warto mieć to na uwadze wybierając typ dachu.
Ma to ogromne znaczenie, ponieważ stężenie amoniaku oraz siarkowodoru, szczególnie w miejscach o niewystarczającej wentylacji, może sprawić, że materiały ulegną szybkiemu zniszczeniu.
Pokrycie dachowe w oborze powinno być więc odporne na środowisko, które się tam znajduje. Dotyczy to przede wszystkim warstwy wewnętrznej, która ma bezpośredni kontakt z atmosferą obory.
Podsumowanie
Teraz gdy już wiesz, jak wymienić dach w oborze, pozostaje znaleźć odpowiedź na pytanie, skąd wziąć na to pieniądze. Najczęstszym wyborem jest kredyt na wymianę dachu, z którego korzysta coraz większa liczba rolników. Wiele banków i instytucji finansowych proponuje im przy tym preferencyjne warunki, dzięki którym pokrycie takiego wydatku nie jest tak drogie, jak mogłoby się to wydawać.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy