Kategorie:
Kredyty i pożyczki | Dotacje unijne | Ubezpieczenia | Fundusze europejskie | PROW 2007-2013ubezpieczenia rolnicze
Od 1 lipca 2008 roku rolnicy będą musieli ubezpieczać co najmniej połowę swoich upraw. Jak się zachowają? Tegoroczne doświadczenia tych, którzy zdecydowali się na wykupienie polis z dopłatami raczej zainteresowania ubezpieczeniami nie zapowiadają.
Firmy często odwlekają szacowanie szkód, nie chcą uznawać ich przyczyn, szukają luk w przepisach, oddalają roszczenia poszkodowanych pod byle pretekstem. Odmowy wypłaty odszkodowania otrzymało np. wielu plantatorów rzepaku.
Tej wiosny w wielu regionach rzepak dotknęły przymrozki. Przemarzły dna kwiatowe i nie zawiązały się strąki. Straty szacowane są na 20 – 30 proc. Uszkodzenia nie były jednak zauważalne zaraz po wystąpieniu przymrozków. PZU najpierw nie chciało uznać przyczyny a potem stwierdziło, że rolnicy zbyt późno zgłosili szkody. Plantatorzy są oburzeni, a niezależni eksperci twierdzą, że rolnicy mają rację.
Inny problem, to wykluczenie sadowników z możliwości skorzystania z ubezpieczeń z dopłatami. Przy przewidywanej wysokiej wartości zbiorów składki wyliczone przez firmy ubezpieczeniowe są wyższe niż 5 proc. sumy ubezpieczenia. A ustawa pozwala na 50% dopłatę przy składce nie wyższej niż 5 proc. tej sumy.
Sadownicy rezygnują, bo w takiej sytuacji budżet faktycznie dopłacałby im tylko 15 proc. składki, co jest dla nich nie opłacalne. Tej wiosny nie ubezpieczeni sadownicy stracili majątki, bo majowe przymrozki doszczętnie zniszczyły kwiaty i zawiązki w wielu sadach.
Tegoroczne problemy rolników z odzyskaniem pieniędzy za przemarznięty rzepak są ostrzeżeniem i nauczką, że trzeba uważniej czytać umowy przed ich podpisaniem i negocjować warunki. To także dowód na to, że resort musi więcej uwagi i czasu poświęcić na dopracowanie z ubezpieczycielami umów, porozumień i gwarancji, które pozwolą na uniknięcie podobnych kłopotów.
autor: Bartek
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy
- FORMULARZ KONTAKTOWY / ZAPYTANIE OFERTOWE