Trafo — o czym mowa w praktyce
Trafo nazywana jest inaczej stacją transformatorową. Jest potrzebna, aby dostarczyć odbiorcy zasilanie z sieci średniego napięcia. Jest to rozwiązanie najczęściej wybierane przez dużych przedsiębiorców, których firmy wykazują zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną, które w znacznym stopniu pomaga zredukować koszty wynikające z jej pobierania. O czym mowa w praktyce? Podpowiadamy.
Czym jest stacja trafo?
Trafo to stacja elektroenergetyczna, w której dochodzi do dystrybucji i rozdziału energii elektrycznej przy zróżnicowanych poziomach napięć. Obiekt taki składa się z transformatora oraz rozdzielni średniego i niskiego napięcia, a także dodatkowych urządzeń pomocniczych.
Kiedy wskazana jest budowa stacji trafo?
Budowa stacji transformatorowej jest korzystnym rozwiązaniem zwłaszcza dla działalności, które zużywają więcej niż 350 MWh energii elektrycznej rocznie. Ze względu na to, że rozdziela ona energię elektryczną przy zróżnicowanych poziomach napięć, rozwiązanie to umożliwia rezygnację z zasilania z tradycyjnej sieci elektroenergetycznej średniego napięcia.
Dlaczego warto zbudować stację trafo na terenie swojej firmy?
Budowa stacji trafo oferuje nam wiele korzyści i oszczędności. Przede wszystkim pozwala zredukować koszty. Obniżki w zależności od różnych czynników mogą wynosić nawet 75%. Kolejną zaletą stacji trafo jest pewność zasilania. Firmy, które kupują energię średniego napięcia od zakładu energetycznego, dużo częściej doświadczają planowych wyłączeń prądu niż przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na korzystanie z niskiego napięcia. Zaletą sieci trafo jest też zwiększenie wartości nieruchomości. Działki, na których obszarze znajduje się trafo są dużo bardziej atrakcyjne, zwłaszcza dla dużych firm i inwestorów.
Jak wygląda budowa stacji trafo?
Oferta elektroenergetyki dla firm nie polega jedynie na budowie sieci trafo, ale też na kompleksowym doborze odpowiedniego miejsca i rozwiązania. W związku z tym pierwszym etapem jest konsultacja z inżynierem, który pomoże nam w doborze odpowiedniego miejsca i warunków technicznych dla stacji. Należy do nich między innymi określenie mocy czynnej, biernej, przewidywanych obciążeń, a także ryzyka związanego z prądami zwarciowym.
Po ustaleniach przywożona jest na miejsce prefabrykowana stacja transformatorowa. Wówczas odbywa się jej posadowienie, wyposażenie w transformator, a także podłączenie wszelkich kabli i zacisków. Montaż taki w zależności od stopnia skomplikowania wynosi od kilku do kilkunastu godzin.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy