Kategorie:
Instalacje | Projekty | Agroturystyka | Dachy i pokrycia dachowe | Dom i Zagroda | Folie i szklarnie | Budynki gospodarcze | InneSzlifierki kątowe - co warto o nich wiedzieć?
Zastanawiasz się nad zakupem szlifierki kątowej, ale nie wiesz, czy to elektronarzędzie jest ci potrzebne? Nasz poradnik rozwieje twoje wątpliwości!
Sprawdź, kiedy warto skorzystać ze szlifierki oraz jak dobrać tarcze, aby ułatwić sobie wykonywanie pracy. W artykule znajdziesz również informacje na temat tego, jak dba o elektronarzędzie, aby szlifierka działała prawidłowo przez długi czas.
Zastosowanie szlifierki kątowej czyli do jakich prac wykorzystasz ją najczęściej
Mogłoby się wydawać, że szlifierka kątowa służy do szlifowania, a wówczas taki zakup w przypadku większości majsterkowiczów nie miałby większego uzasadnienia. Nie jest to jednak prawdą. Nie bez powodu szlifierkę uważa się za jedno z podstawowych elektronarzędzi (zaraz za wiertarką), jakie każda osoba powinna mieć w przydomowym warsztacie. Oprócz wspomnianego szlifowania szlifierka sprawdzi się również przy usuwaniu rdzy, polerowaniu, szczotkowaniu i wyrównywaniu powierzchni. Dobierając natomiast odpowiednią tarczę, łatwo przetniesz elementy wykonane z kamienia, metalu, betonu lub ceramiki.
Rodzaje tarcza do szlifierki kątowej - czym się różnią i jakie mają zastosowanie
Dużym udogodnieniem dla użytkowników szlifierek jest to, że w kilka sekund można zmienić tarczę, co daje możliwość wykonania wielu różnych prac bez potrzeby inwestowania w kilka elektronarzędzi. W sklepach dostępne są nie tylko tarcze szlifierskie, ale również przystawki dedykowane określonym aplikacjom. Kupując nową tarczę, zapoznaj się z opisem producenta, co da ci pewność, że będzie odpowiednia do prac, które chcesz przeprowadzić. Najczęściej wykorzystywane tarcze do szlifierki kątowej to przede wszystkim:
- tarcze tnące do metalu (można je stosować między innymi do przycinania prętów),
- tarcze tnące do kamienia oraz betonu (najlepiej jest je stosować przy szlifierkach o mocy przekraczającej 2000 W),
- tarcze tnące do płytek (ułatwią położenie nowej podłogi),
- tarcze szlifierskie (sprawdzą się między innymi przy ostrzeniu noży),
- tarcze szlifierskie do drewna i metalu (dzięki nim wygładzisz powierzchnię materiałów),
- średnice listkowe (idealne do polerowania),
- szczotki druciane tarczowe (pomogą usunąć starą farbę),
- szczotki druciane garnkowe (dokładnie oczyszczą metal).
Oferta tarcz i szczotek, które można stosować w szlifierce, jest niezwykle zróżnicowana. Zacznij więc od określenia, co tak naprawdę planujesz zrobić. Nie korzystaj z tarcz niezgodnie z ich przeznaczeniem, bo wówczas prace będą przebiegały dużo wolniej, a efekt może cię mocno rozczarować.
Parametry techniczne szlifierki kątowej na które musisz zwrócić uwagę
Warto zdawać sobie sprawę, że szlifierka kątowa to tak naprawdę jeden z kilku rodzajów szlifierek. Dostępne są między innymi szlifierki oscylacyjne, mimośrodowe i taśmowe. Do domowych zastosowań najczęściej kupowane są jednak wspomniane szlifierki kątowe, co wynika między innymi z atrakcyjnej ceny i licznych zastosowań (po dobraniu odpowiedniej tarczy). Jeżeli zdecydowałeś się na zakup takiego elektronarzędzia, koniecznie wybierz model, w którym użytkownik może regulować obroty. Nie tylko umożliwi ci to wykonanie większej ilości prac (do niektórych zadań lepiej sprawdzą się niskie obroty), ale też zwiększy precyzję pracy. Jeżeli natomiast chodzi o moc szlifierki, to podobnie jak przy innych elektronarzędziach, im wyższą wybierzesz, tym twardsze materiały będziesz mógł obrabiać. Większość sprzętów zaprojektowanych z myślą o sporadycznym użytkowaniu i przeznaczonych do prostych prac ma moc w przedziale od 600 W do 1000 W. Bardziej specjalistyczne szlifierki mogą mieć powyżej 2000 W.
Jak dbać o szlifierkę kątową aby służyła Ci na lata.
Zanim przejdziemy do porad, które wydłużą żywotność twojej nowej szlifierki, warto zacząć od zadbania o własne bezpieczeństwo. Podczas pracy ze szlifierką powinieneś mieć założone okulary, a chociaż wielu użytkowników o tym zapomina, to warto zaopatrzyć się również w rękawice ochronne. Wszystkie prace wykonywane z tym elektronarzędziem muszą przebiegać w taki sposób, abyś zawsze trzymał je oburącz. Dzięki temu będziesz miał lepsze warunki pracy, a przy okazji stanie się ona mniej męcząca. Jeżeli natomiast chodzi o to, w jaki sposób dbać o samą szlifierkę, unikaj splątania kabla. Przed każdym użyciem upewnij się, że stosowana w danym momencie tarcza jest prawidłowo dokręcona. Po zakończeniu pracy wyczyść urządzenie z pyłu, bo jeżeli dostanie się on do silnika, to znacznie skróci jego żywotność. Nie lekceważ zaleceń producenta, co niestety ma w zwyczaju wielu majsterkowiczów. Zapoznaj się ze wskazówkami związanymi z użytkowaniem oraz możliwościami zakupionej przez ciebie szlifierki. Jeżeli jej moc nie jest odpowiednia do bardziej wymagających prac, nie staraj się ich wykonać, gdyż może to doprowadzić do powstania uszkodzenia, którego producent nie usunie w ramach gwarancji. Z tego też powodu tak ważne jest kupowanie porządnych narzędzi i elektronarzędzi.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy