Kategorie:
Instalacje | Projekty | Agroturystyka | Dachy i pokrycia dachowe | Dom i Zagroda | Folie i szklarnie | Budynki gospodarcze | InneRodzaje szklarni i cieplarni
Podział współcześnie wznoszonych szklarni, pod względem nominalnej szerokości nawy budynku, zależy głównie od wymiarów profilowych elementów konstrukcyjnych i od znormalizowanych wymiarów pokrycia (szyb), które są wprawiane bez przycinania.
Z wymiarów tych podstawowych elementów budowlanych i kąta pochylenia dachu wynikają moduły wymiarowe szerokości połaci dachu, które są wielokrotnością długości zastosowanych płyt szkła (rys. 1), a co za tym idzie szerokości nominalnej szklarni.
- Na przykład z modułu wymiarowego, wynikającego z długości szyby 174 cm uzyskuje się następujące szerokości nominalne szklarni:
- 6 m (2 długości szyby na każdą połać dachu),
- 9 m (3 długości szyby na każdą połać dachu),
- 12 m (4 długości szyby na każdą połać dachu),
- 15 m (5 długości szyby na każdą połać dachu).
Drugi kierunek to budowa szklarni pojedynczych, znacznej szerokości (do 20 m) i długości około 100 m.
Nakłady inwestycyjne na jednostkę powierzchni szklarni pojedynczych są wprawdzie wyższe, jednak efekty produkcyjne z nich uzyskiwane są większe, na skutek lepszych warunków świetlnych i efektywnej wentylacji.
Podstawowe elementy konstrukcji, jak wiązary i płatwie, wykonane są z elementów stalowych ocynkowanych, natomiast szczebliny i wietrzniki, z aluminiowych specjalnie profilowanych, w których szkło osadzone jest na trwałych uszczelkach, z tworzyw sztucznych.
W krajach zachodnich (Holandia, Niemcy) oprócz konstrukcji znormalizowanych - kratownicowych stosuje się konstrukcje ramownicowe o różnej szerokości (7, 9, 11, 15 m); ma to miejsce w budownictwie jedno- i dwunawowym. Pokrycie dachowe może w nich być wykonane nie ze szkła, lecz z płyt z tworzywa sztucznego. Takie rozwiązania konstrukcyjne umożliwiają m.in. lepsze wykorzystanie strefy pod dachem, czyli efektywniejsze wykorzystanie całego obiektu.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy