Kategorie:
Instalacje | Projekty | Agroturystyka | Dachy i pokrycia dachowe | Dom i Zagroda | Folie i szklarnie | Budynki gospodarcze | InneRatowanie po powodzi
Polskę coraz częściej nawiedzają spore powodzie, co niestety zazwyczaj spowodowane jest niewłaściwą konserwacją wałów rzecznych oraz brakiem dbałości o stan koryt rzek. W czasie powodzi woda z okolicznych rzek niszczy dobytki wielu osób, powodując niemałe straty materialne.
Osoby posiadające domy w lokalizacjach w miarę bezpiecznych również są zagrożone podtopieniami, szczególnie gdy posiadają one pomieszczenia położone poniżej poziomu gruntu. O ile w trakcie wylewania rzek jedynym sposobem walki z żywiołem jest próba odcięcia się od wody, tak już po odejściu wody zaczyna się prawdziwa walka o ratowanie reszty dobytku przed zniszczeniami. Pomieszczenia położone na poziomie gruntu należy odpowiednio wysuszyć, co nie jest zadaniem wyjątkowo trudnym, jednak problemy zaczynają się w momencie, gdy wody pozbyć się trzeba z pomieszczeń poniżej poziomu gruntu. W tym przypadku woda nie ma szans by samodzielnie wypłynąć.
Jedynym sposobem by uratować pomieszczenia piwniczne jest wykorzystanie pomp wodnych, które wyciągną wodę poza pomieszczenie. Największym problemem jest tutaj zdobycie takiej pompy, ponieważ nie każdy może czekać na pomoc ze strony straży pożarnej, która zazwyczaj pomaga ludziom zalanym w czasie powodzi. W wielu przypadkach jedynym rozwiązaniem staje się wynajem pomp od firm, które na co dzień zajmują się usługami je wykorzystującymi, bądź najzwyczajniej na co dzień takie pompy wypożyczają. Ważne jest, by przy wyborze pompy do wypożyczenia brać pod uwagę niezbędna moc, jak i typ pompy.
W przypadku gdy w piwnicy woda jest bardzo zanieczyszczona niezbędne mogą się okazać pompy szlamowe, które są w stanie wypompować nawet bardzo zanieczyszczoną wodę, zmieszaną z piaskiem i mułem. Warto też zastanowić się, czy pompa ma być zanurzeniowa, czy też lepszym wyborem będzie pompa klasyczna. W przypadku pomp zanurzeniowych liczyć możemy na większą wydajność, ponieważ nie tracą one mocy do zasysania wody przez wydłużoną rurę. Wadą tych pomp jest niestety fakt, że ciężko jest ją co chwila przenosić w inny punkt w przypadku nierównego podłoża, gdzie lepiej spisują się pompy klasyczne.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy