Jest to pomiar nieszczelności budynku, inaczej jest to metoda ciśnieniowa .Określa ona maksymalną ilość powietrza jaka w ciągu godziny może dostać się do obiektu przez wszystkie szczeliny np. jeżeli zmierzony parametr krotności wymian n50=1,5 dla o kubaturze 1000 m³ to oznacza, że w ciągu jednej godziny przez nieszczelności wydostaje się na zewnątrz 1500 m³ powietrza.
Przeprowadzenie próby ciśnieniowej polega na wytworzeniu różnicy ciśnień w wysokości 50 Pa pomiędzy powietrzem wewnątrz i na zewnątrz budynku ,które osiąga się poprzez uszczelnienie wszystkich otworów. Wtłaczanie bądź wyciąganie odpowiedniej ilości powietrza przy pomocy wentylatora.
Badanie wykonuje się dwukrotnie, przy wytworzeniu wewnątrz budynku nadciśnienia i podciśnienia względem wartości ciśnienia powietrza na zewnątrz, w celu sprawdzenie szczelności przegród badanego obiektu na konwekcję powietrza w obu kierunkach. Próbę ciśnieniową przeprowadzana jest w trakcie budowy po wykończeniu budynku od zewnątrz oraz w trakcie prac wykończeniowych na zewnątrz.
Badanie szczelności budynków to jeden ze sposobów kontroli jakości robót budowlanych. Wykrycie, a następnie usunięcie niepożądanych nieszczelności pozwala zredukować zużycie energii potrzebnej do ogrzewania obiektu. Przeprowadzanie takich badań przynosi wiele korzyści.