Nowoczesne chlewnie - podstawowe zasady projektowe i budowlane
Wbrew pozorom niełatwy jest wybór - optymalnego w aspekcie ekonomicznym i technicznym - rozwiązania budowlano-konstrukcyjnego nowo planowanego budynku dla trzody chlewnej, które zapewniając konieczną przestrzeń dla realizacji programu użytkowego takiej inwestycji zaspokoiłoby wymagania hodowcy jednocześnie mieszcząc w nim najbardziej efektywny dla konkretnej hodowli system utrzymania zwierząt i wynikający stąd układ technologiczny i wyposażenie. Tematyka ta powraca zwykle podczas okazjonalnych spotkań z hodowcami, kursów czy prelekcji.
Projektując jakikolwiek budynek inwentarski spełnić należy tak standardy i przepisy UE, polskie przepisy o utrzymaniu zwierząt - w niejednym punkcie o wiele bardzie rygorystyczne niż unijne - jak i obowiązujące przepisy budowlane, w tym dotyczących budowli rolniczych, a także przepisy prawne i rozporządzenia z zakresu ochrony środowiska.
Na uwadze należy mieć także różnorakie metody kompleksowej oceny modernizowanych i nowo projektowanych chlewni stosowane w Polsce i UE - np. kompleksową metodę oceny budynków inwentarskich i systemów chowu (nazywaną w skrócie metodą TGI 200), gdzie ocenie poddaje się 63 kryteria przyznając im odpowiednią ilość punktów, co w przybliżeniu określa stopień skomplikowania rozważanego problemu. Z kolei inne metody (FAT, VDI) pozwalają - na podstawie kilkunastu kryteriów - ustalić odległości od innych położonych na działce obiektów i usytuować budynek inwentarski w terenie.
Po spełnieniu tych - absolutnie głównych - kryteriów, można dopiero myśleć o szczegółowych rozwiązaniach w zakresie technologii obleczonej w odpowiednią konstrukcję.
autor: Robert Hubner
źródło: B.W.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy