Szukaj w serwisie

Kategorie:

Budynki inwentarskie | Garaże i wiaty na maszyny | Przechowalnie i chłodnie | Zbiorniki na gnojowicę | Biogazownie | Płyty obornikowe | Inne

Tutaj jesteś: Budujemy / Inne

Niezbędnik każdego mężczyzny, czyli jakie narzędzia trzymać w garażu

kategoria: Inne
obrazek aktualności
Niezbędnik każdego mężczyzny, czyli jakie narzędzia trzymać w garażu

Nie każdy mężczyzna musi być „złotą rączką", ale każdy powinien mieć pod ręką zestaw niezbędnych narzędzi, aby samodzielnie móc naprawić podstawowe rzeczy w domu czy mieszkaniu. Kompletna skrzynka narzędziowa powinna być nieodłącznym elementem przydomowego garażu, schowka czy innego tego typu pomieszczenia. Przyjrzyjmy się w związku z tym kilku narzędziom, bez których codziennie wypadki losowe mogą okazać się poważniejsze, niż można byłoby to zakładać.

Zapewne większość ludzi ma w domu najzwyklejszy młotek, być może ktoś kiedy widział przypadkiem stary śrubokręt z płaską końcówką. W przypadku konieczności podjęcia jakichś nieco bardziej zaawansowanych prac domowych, na przykład niewielkiego remontu czy nawet czegoś drobniejszego, taki zestaw narzędzi może okazać się daleko niewystarczający. Co innego jeśli tych śrubokrętów jest kilka, a nie jeden, ponadto znajdują się w towarzystwie wkrętarki, szlifierki kątowej czy młotowiertarki.

Z takim ekwipunkiem można już coś zdziałać. Zwłaszcza że coraz więcej osób nie tylko stara się wykonywać niektóre domowe prace i przedmioty samodzielnie, ale jeszcze znajduje w tym przyjemność - tak przynajmniej wynika z raportu, jaki jakiś czas temu wspólnie przygotowały Allegro, Mobile Institute i majsterki.pl. Według niego około połowy Polaków zamiast kupić dany przedmiot w sklepie czy zamówić fachowca do jakiejś pracy, woli wziąć się za to samemu.

Śrubokręt - tylko w zestawie

Jednym z niezbędnych przedmiotów będących na wyposażeniu skrzynki narzędziowej jest niewątpliwie śrubokręt. A właściwie nie jeden, ale cały zestaw, biorąc pod uwagę ich rozmiary i końcówki. Jeśli dokładniej poszukamy, okaże się że istnieje cała masa różnych śrubokrętów, na przykład do prac elektrycznych, precyzyjnych czy sprawdzające napięcie. Niekoniecznie wszystkie nam się przydadzą - zwłaszcza jeśli nie jesteśmy elektrykami. Natomiast podstawowy zestaw śrubokrętów czy też samych końcówek (płaskich i krzyżowych) będzie pomocny przy drobnych pracach domowych czy przy zwykłym majsterkowaniu - w tym wypadku bardzo przydatne okazują się mini-śrubokręty, czyli sprzęt nie większy niż mały palec u ręki, który odkręci nawet najmniejszą śrubkę, na przykład przy laptopie. Również śrubokręty do śrub nietypowych, w które zaopatrzone są niektóre sprzęty AGD mogą okazać się pomocne.

Wkrętarka - konkurent czy uzupełnienie śrubokręta?

Powszechnie uważa się, że jeśli posiadamy wkrętarkę, śrubokręty nie są nam już do niczego potrzebne. Twierdzenie to nie do końca jest prawdziwe, bowiem przy drobniejszych rzeczach mały śrubokręt może okazać się bardziej wygodnym urządzeniem. Natomiast nie pozostawia wątpliwości, że do bardzie zaawansowanych prac wkrętarka jest urządzeniem dużo poręczniejszym i efektywnym. Przede wszystkim można wkręcanie (czy też wykręcanie) śrub nawet w twardsze podłoże nie powinno stanowić żadnego problemu, choć w tym przypadku dużo zależy od mocy danej wkrętarki. Na rynku (https://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/elektronarzedzia-i-maszyny/wkretarki/) możemy spotkać się zarówno z tymi mniejszymi, wręcz kompaktowymi i tańszymi sprzętami (na przykład miniwkrętarka o mocy 3,6 V), jak i większymi oraz mocniejszymi wkrętarkami do grubych i twardych podłoży (na przykład wkrętarka udarowa o mocy 18 V). Wyróżnia się też różne wkrętarki ze względu na sposób zasilania: akumulatorowe (jak sama nazwa wskazuje, zasilane przenośnymi akumulatorami po wcześniejszym ich naładowaniu) oraz stacjonarne (podpinane do prądu). W pierwszym przypadku niektóre mniejsze wkrętarki można ładować na przykład za pomocą przewodu micro USB.

Cięższy sprzęt - młotowiertarki

Do poważniejszych i cięższych prac przeznaczone są młotowiertarki (szeroki wybór na stronie https://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/elektronarzedzia-i-maszyny/mlotowiertarki/). Są to urządzenia o większej mocy, które można wykorzystać do wiercenia otworów w bardzo twardych powierzchniach, na przykład w betonie, ale również między innymi do skuwania posadzek. Przy wyborze młotowiertarki warto zwrócić uwagę na takie właściwości, jak rodzaj udaru, możliwość kłucia (a nie tylko wiercenia) w materiale, maksymalna średnica wiercenia oraz moment obrotowy. Również w tym przypadku mamy do czynienia z różnym sposobem zasilania urządzenia: za pomocą akumulatora albo bezpośrednio z sieci. Na stronie „Muratora" znajdujemy wskazówkę co do tego pierwszego rozwiązania:

- Kupując młotowiertarkę akumulatorową, wybierzmy tę z akumulatorem o dużej pojemności. Pamiętajmy też, że akumulatory litowo-jonowe działają długo, ale rozładowują się niemal nagle. Spadek mocy jest odczuwalny dopiero wtedy, gdy akumulator jest prawie rozładowany. Niklowo-kadmowe rozładowują się stopniowo. W sprzedaży są młotowiertarki tańsze (z udarem mechanicznym) oraz droższe (z udarem elektropneumatycznym). Te ostatnie poradzą sobie nawet z najtwardszym żelbetem.

Do cięcia i szlifowania - szlifierka kątowa

W przypadku konieczności przecięcia czy oszlifowania jakiegoś twardszego materiału niezbędna okazuje się szlifierka kątowa. Jest to obok wkrętarek chyba najbardziej popularne narzędzie, po które sięgają amatorzy majsterkowania - co jest w zupełności zrozumiałe, ponieważ przydaje się niemal na każdym kroku. Jest to z reguły wydatek rzędu kilkuset złotych, choć ceny niektórych z nich zaczynają się już od stu kilkudziesięciu złotych (https://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/elektronarzedzia-i-maszyny/szlifierki-katowe/). Wszystko zależy od szeregu właściwości, w tym od mocy urządzenia, prędkości obrotowej, możliwości przekładania rękojeści czy średnicy tarczy - te wahają się od ponad 100 mm do ponad 200 mm w przypadku szlifierek profesjonalnych. Przy wyborze szlifierki kątowej warto przede wszystkim zwrócić uwagę na moc silnika. Jeśli będziemy wykorzystywać ją do prac amatorskich, przydomowych, to sprzęt do 900 W (na przykład firmy AEG) powinien spokojnie wystarczyć. Sprzęt o mocy 2200 W (choćby DeWalt) to już raczej domena profesjonalistów (cięcie kostki brukowej itd.).


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone