Magazyny siana i słomy
Siano i słoma w zależności od technologii zbioru, występują w postaci naturalnej, sieczki, zwojów lub balotów, o różnym stopniu sprasowania. Technologia zbioru i konserwacji pasz narzuca rodzaj i rozwiązanie przestrzenne magazynów, a wzrost stopnia mechanizacji procesu pozyskiwania pasz wymaga odrębnych rozwiązań technicznych i przestrzennych budynków magazynowych.
Tradycyjnie siano i słoma w postaci naturalnej lub uformowanej składowane są w stertach lub brogach z ruchomym dachem. Lepsze zabezpieczenie przed czynnikami klimatycznymi zapewniają stodoły, które przy zespoleniu z obiektem inwentarskim tworzą ułatwienia transportowe oraz osłonę pomieszczeń inwentarskich przed stratami ciepła.
Pierwotnie stodoły w gospodarstwie rolnym spełniały szereg funkcji, służąc składowaniu zboża w snopkach, omłotom, czyszczeniu ziarna itp. Do tych celów wznoszono budynki obszerne, z poprzecznymi przejazdami i ścianami zapewniającymi dobrą wentylację. Z reguły budynki te miały konstrukcję szkieletową. Współcześnie stodoła służy głównie jako magazyn pasz słomiastych i ściółki. Zainstalowanie w obiektach urządzeń dosuszania znacznie podnosi walory użytkowe budynku. Do tego celu służy zespół kanałów doprowadzających powietrze do przestrzeni podrusztowej oraz wentylatory. Duże obiekty składowe są zwykle wyposażone w przenośnik chwytakowy, eliminujący ręczne prace przeładunkowe. Do składowania i dosuszania siana w dużych gospodarstwach stosowane są także wieże sienne. Są to ażurowe budowle wieżowe, zapewniające duży stopień mechanizacji załadunku i rozładunku paszy i jej transportu do żłobu oraz nikłe straty w trakcie składowania.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy