Lutownica - jak wybrać najlepszy model?
Każdy majsterkowicz, niezależnie od posiadanego doświadczenia, powinien posiadać w swoim warsztacie kilka podstawowych narzędzi i urządzeń niezwykle przydatnych podczas wykonywania różnego rodzaju prac na terenie domu czy ogrodu. Wśród nich można wyróżnić lutownicę, bez której trudno sobie wyobrazić sprawne łączenie elementów metalowych. Pozostaje jednak pytanie, jak wybrać odpowiednią lutownicę? Na jakie parametry techniczne zwrócić szczególną uwagę? Oto kilka przydatnych wskazówek.
Lutownica – sposób działania
W pierwszej kolejności warto zacząć od tego, jakim schematem działa wyróżnia się lutownica. Jest to rodzaj poręcznego elektrourządzenia, którego podstawowym zadaniem jest stapianie spoiw metalowych, za pomocą których można łączyć ze sobą metalowe komponenty. Warto zaznaczyć, że temperatura topienia spoiwa zazwyczaj jest niższa w stosunku do temperatury topienia metali. Najczęściej wykorzystywanym spoiwem przy lutowaniu jest cyna, a w zasadzie mieszanka pierwiastków z wysoką zawartością cyny (ok. 60%). Pozostałe pierwiastki to m.in. ołów, srebro czy miedź. Samo urządzenie składa się z takich elementów jak kolba (uchwyt) czy grot.
Lutownice i ich rodzaje
Na rynku elektronarzędzi przeznaczonych zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów, możemy znaleźć kilka rodzajów lutownic, w zależności od docelowego przeznaczenia. W ten sposób wyróżniamy:
• lutownice grzałkowe (oporowe) – jeden z najpopularniejszych rodzajów lutownic, gdzie temperatura grotu jest podgrzewana przy pomocy elektrycznej grzałki. Większość modeli na rynku posiada wymienne groty, co ułatwia dostosowanie ich specyfiki do przeprowadzania różnego rodzaju czynności. Lutownice oporowe najczęściej są zasilane prosto z sieci, są przystępne cenowo, nadają się do wielu rodzajów prac lutowniczych, a ich waga jest stosunkowo lekka,
• lutownice transformatorowe – elektronarzędzia cieszące się coraz większym zainteresowaniem, co w dużej mierze jest związane z dość krótkim czasem podgrzewania grota. Jest to możliwe dzięki przepływowi prądu o dużym natężeniu. Znajdują swoje zastosowanie przy lutowaniu dużych przedmiotów o rozległej powierzchni. Warto jednak pamiętać, że są dość ciężkie i nieco mniej precyzyjne niż lutownice grzałkowe,
• stacje lutownicze – urządzenia o zdecydowanie bardziej zaawansowanej konstrukcji i elektronice, które dodatkowo wyposażone są w specjalne mechanizmy pozwalające sprawować kontrolę nad utrzymaniem odpowiedniej temperatury grotu lutownicy. Na rynku najczęściej można znaleźć stacje lutownicze wyposażone w lutownice grzałkowe, dodatkowo wzbogacone o urządzenia pomocnicze, co w kontekście prac przy lutowaniu układów elektronicznych okazuje się bardzo pomocne.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy