Kategorie:
Instalacje | Projekty | Agroturystyka | Dachy i pokrycia dachowe | Dom i Zagroda | Folie i szklarnie | Budynki gospodarcze | InneKominek tradycyjny czy gazowy?
Kominek jest połączeniem wystroju wnętrza oraz źródła ciepła. W ostatnich latach branża ta rozwija się bardzo dynamicznie.
Na rynku jest dostępnych wiele produktów o zróżnicowanej specyfikacji i estetyce. Najpopularniejsze są obecnie kominki na paliwo stałe (najczęściej na drewno). Cechują się one wieloma zaletami i ciągle są liderami w branży. Rozwój technologiczny, jednak daje możliwości zastąpienia tradycyjnego kominka różnymi alternatywami. Dobrze znane są kominki elektryczne i biokominki. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są kominki gazowe. Czy różnią się od tradycyjnych? Poniżej przedstawiamy porównanie najważniejszych cech obu wariantów.
Obsługa kominka
Przewagą kominków gazowych nad tradycyjnymi jest ich komfortowa obsługa. Ogranicza się ona jedynie do regulowania wielkości płomienia. Kominek gazowy rozpala się zaraz po uruchomieniu, natomiast w przypadku kominka na paliwo stałe, proces rozpalania jest znacznie dłuższy. Po wyłączeniu nie ma potrzeby czyszczenia kominka ani usuwania popiołu. Kominek gazowy jest od razu gotowy do ponownego użycia. Ważne jest także to, że nie ma potrzeby składowania drewna, co często bywa problematyczne. Jeśli chodzi koszty użytkowania obu rozwiązań, to koszty eksploatacji kominka gazowego są wyższe niż wariantu tradycyjnego.
Estetyka
Walory estetyczne to jedna z największy zalet kominków na drewno. Tworzą one niepowtarzalny klimat. Ciepło oraz zapach palonego drewna tworzą niepowtarzalny klimat. Kominki gazowe są w swojej budowie bardzo podobne. Palnik jest zakryty przez imitacje kawałków drewna a ciepło przyjemnie rozprzestrzenia się po pomieszczeniu. Brakuje jedynie zapachu palonego drewna, który przez wielu użytkowników kominków tradycyjnych jest uznawany za bardzo dużą zaletę.
Bezpieczeństwo
Zarówno kominek tradycyjny jak i gazowy to urządzenia grzewcze. Dlatego też, muszą być poddawane systematycznym przeglądom, zgodnie z normami Prawa Budowlanego. W obu przypadkach należy regularnie sprawdzać szczelność najważniejszych elementów czy też drożność komina. Kominek na drewno (sprawdź kominki marki Defrohome) oraz gazowy można wyposażyć w czujnik ciągu kominowego, który zabezpiecza przed cofaniem się do pomieszczenia spalin z niedrożnego przewodu kominowego (tylko dla urządzeń z otwartą komorą spalania). Ponadto kominek gazowy powinien być wyposażony w zawór odcinający dopływ gazu w przypadku zaniku płomienia.
Moc
Jeśli chodzi o wyposażenie domów jednorodzinnych w kominki, to przekrój dostępnych mocy obu rozwiązań jest praktycznie nieograniczony i bardzo bogaty. Moc wkładów kominkowych z palnikiem gazowym na ogół nie przekracza 21 kW. Jest to zakres, który w zupełności wystarcza, aby odpowiednio dobrać urządzenie do domu jednorodzinnego.
Dodatkowe wyposażenie
Dużą zaletą obu wariantów wkładów kominkowych jest możliwość zastosowania systemu dystrybucji gorącego powietrza lub płaszcza wodnego. Dzięki temu, spalanie paliwa będzie nie tylko efektowne, ale również przyniesie wymierne korzyści. Pierwsza z tych opcji polega na rozprowadzeniu kanałów nawiewnych do pomieszczeń i ogrzewania ich, powietrzem o temperaturze podniesionej przez pracę kominka. Drugi wariant zakłada bezpośrednie połączenie z instalacją hydrauliczną budynku. Woda podgrzana przez kominek trafia do instalacji i ogrzewa pomieszczenia poprzez system podłogowy bądź kaloryfery.
Opinie o kominkach gazowych są bardzo zróżnicowane. Jak widać oba te rozwiązania mają wady i zalety. Stojąc przed wyborem, kominek gazowy czy na drewno, warto doradzić się producenta (np. Defrohome) oraz jasno określić swoje preferencji i możliwości infrastrukturalne.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy