Jaki materiał na narzutę na łóżko?
Dobrze by było, gdybyśmy mogli z łatwością dbać o swój dom i bez trudu utrzymywać w nim idealny porządek. Aby tak właśnie się stało, musimy rozważnie dobierać do niego wszystkie elementy i to nawet te, które na pozór nie mają większego znaczenia, bo na co dzień i tak nie są przez nas jakoś intensywnie użytkowane. Czasem i narzuty na łóżko potrafią jednak stać się źródłem domowych problemów. Jeżeli sięgniemy po te wykonane z marnych jakościowo materiałów, później będziemy tylko męczyć się z ich prasowaniem i czyszczeniem. Być może nawet nie uda nam się do końca usunąć plamy z kawy powstałej na bawełnianej tkaninie. Jakimi cechami charakteryzują się zatem te wszystkie popularne okrycia na łóżko i jakie mają one właściwości?
Bez odpowiedniego oświetlenia, każdy dodatek może wyglądać po prostu zwyczajnie. Zanim kupisz narzuty, pledy, dywany czy nawet meble, sprawdź ofertę na lampy boho, które w cudowny sposób oświetlą, ale i udekorują pomieszczenie.
Narzuty bawełniane
Myśląc o narzucie, najprawdopodobniej w pierwszej kolejności pomyślimy właśnie o narzucie bawełnianej. Różnego rodzaju domowe i dekoracyjne tekstylia bardzo często tworzone są w końcu właśnie z bawełny. Ogólnie rzecz biorąc lubimy się z tym materiałem. Raczej nie poddajemy w wątpliwość jego jakości, bo wiemy, że bawełna w prawie każdej sytuacji sprawdza się bardzo dobrze. Coś w tym jest. Już sam ten opis podpowiada nam, że narzuty bawełniane będą produktami dość uniwersalnymi, mogącymi odnaleźć się niemalże w każdej sypialni i zarazem w każdym domu czy mieszkaniu. Cechuje je również mocne zróżnicowanie. W przypadku bawełnianych narzut na łóżko zawsze mamy do wyboru całą masę szalonych i mniej zwariowanych wzorów, a także i liczne rozwiązania kolorystyczne.
Narzuty lniane
To ukłon w stronę natury, który przypadnie do gustu prawdziwym miłośnikom tego, co właśnie naturalne. Len jest przeuroczym materiałem. Śmiało można nawet powiedzieć, że to materiał wyjątkowy - jedyny w swoim rodzaju i niezastąpiony. Lnianą tkaninę wytwarza się z naturalnego surowca, czyli po prostu specjalnego lnianego włókna. Pomimo swojego pochodzenia jest ona na tyle bezpieczna dla człowieka, że może być używana nawet przez alergików. Możemy wręcz powiedzieć, że lniane narzuty na łóżko będą właśnie idealnym wyborem dla tych osób, które mają problemy z różnego rodzaju reakcjami alergicznymi. Len nie chłonie zanieczyszczeń i nie przyjmuje kurzu czy roztoczy. Cechuje się natomiast właściwościami bakteriobójczymi. To wszystko sprawia, że jest materiałem higienicznym, pozwalającym zachować ład i porządek w całej sypialni.
Narzuty satynowe
Propozycja najbardziej ekskluzywna, przeznaczona głównie dla tych osób, które nie muszą albo wręcz nie chcą oszczędzać na domowych dekoracjach i są w stanie zapłacić za nie więcej, byleby tylko dać sobie dostęp do najciekawszych i najpiękniejszych akcesoriów. Satynowe narzuty na łóżko zdecydowanie są atrakcyjne. Charakteryzuje je wyjątkowa gładkość materiału, który potrafi być wręcz delikatnie śliski w dotyku. Ze względu na to, że jest cienki, nie stanowi jakiegoś niesamowitego zabezpieczenia dla łóżka, ale nie taka jest jego rola. Satynowe narzuty mają przede wszystkim zdobić sypialnie i właśnie w tym celu są użytkowane. Potrafią wprowadzać do przestrzeni nieco ekstrawagancji. Budują strefy luksusowe i wyjątkowe. Ich minusem jest to, że same w sobie są raczej mało praktyczne. Na pewno nikt nie zdoła dodatkowo się ogrzać pod taką cieniutką satynową narzutką, ale - jak już wspomnieliśmy - nie taka jest jej rola.
Narzuty pikowane
Ostatnim wariantem z tych popularniejszych będzie narzuta pikowana, której cechą szczególną jest grubość i niesamowita sztywność materiału. Z uwagi na swoje cechy szczególne i w przeciwieństwie do satynowych okryć może doskonale zabezpieczać całą strefę do snu, chroniąc ją przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Nie da się też ukryć, że praktycznie każda pikowana narzuta na łóżko jest też mocno dekoracyjnym dodatkiem, który uzyskuje ciekawy wygląd właśnie za sprawą swojej oryginalnej faktury. Takie okrycia często wykorzystuje się w sypialniach hotelowych, będących częścią bardziej luksusowych ośrodków turystycznych.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy