Szukaj w serwisie

Kategorie:

Instalacje | Projekty | Agroturystyka | Dachy i pokrycia dachowe | Dom i Zagroda | Folie i szklarnie | Budynki gospodarcze | Inne

Tutaj jesteś: Artykuły / Dom i Zagroda

Jak zadbać o trawnik na wiosnę?

kategoria: Dom i Zagroda
Jak zadbać o trawnik na wiosnę?
Jak zadbać o trawnik na wiosnę?

Trawnik to rzecz obecna w każdym domu, a obecnie także na coraz większej ilości miniaturowych ogródków i tarasów na parterze bloków w nowoczesnym budownictwie. Jednak aby trawa prezentowała się ładnie i była przyjemnym dodatkiem do naszego otoczenia, musimy o nią odpowiednio zadbać. Szczególnie ważnym okresem jest tutaj wiosna, ponieważ to wtedy rośliny są osłabione po zimie i potrzebują od nas specjalnej opieki. Jak zatem zadbać o swój trawnik na wiosnę? O czym musimy pamiętać, aby wyglądał on równie imponująco, jak w poprzednim sezonie? Jakim procesom należy poddać trawę i jak ją uzupełnić w razie potrzeby?

1. Pierwsze koszenie trawnika na wiosnę

2. Wiosenna pielęgnacja trawnika: wertykulacja

3. Odsiewanie trawy na wiosnę

4. Wiosenna pielęgnacja trawnika: nawożenie

Pierwsze koszenie trawnika na wiosnę

Pierwsze koszenie trawnika wiosną jest bardzo istotne dla samej trawy. Dzięki temu procesowi jesteśmy w stanie skrócić i jednocześnie wzmocnić źdźbła trawy, co pomoże im później lepiej się rozwijać. Sam rodzaj koszenia zależy od tego, jak wysoki jest nasz aktualny trawnik. Jeżeli przekracza on 8 centymetrów wysokości, należy kosić go na dwa razy, przy czym przy pierwszym przejeździe kosiarką powinniśmy zebrać wszystko, co jest powyżej 5,5 do 6 centymetrów. Kolejne koszenie może być już znacznie niższe i oscylować w okolicy 3,5 centymetra.

Całego tego procesu nie możemy jednak zrobić byle kiedy. Najlepiej jest wybrać dzień o przyjemnej pogodzie, koniecznie bez deszczu - trawnik pod koszenie powinien być suchy. Dobrze jest wykorzystać przy tym kosiarkę wyposażoną w kosz - dzięki niej nie będziemy musieli zbierać ręcznie ścinek po przeprowadzeniu prac.

Dodatkową rzeczą, jaką możemy zrobić jeszcze przed koszeniem, jest wałowanie. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy zauważymy, że powierzchnia trawnika jest gdzieś nierówna i wybrzuszona.

Wiosenna pielęgnacja trawnika: wertykulacja

Wertykulacja polega na pionowym cięciu darni trawnika na grubość od 5 do około 15 milimetrów, a jej celem jest pozbycie się wszelkich obumarłych i uschniętych już części roślin, które sprawiają, że nasz trawnik wygląda bardziej jak pastwisko niż ładny zielony dywan. Aby to zrobić dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne grabie ogrodnicze przeznaczone do tego działania. Dodatkowym plusem samego procesu jest również fakt, że tnąc darń osłabiamy także potencjalne chwasty, które mogą kryć się po zimie pomiędzy łodyżkami trawy. Dzięki temu, jeżeli później będziemy chcieli nawozić i dalej pielęgnować naszą trawę, przyjdzie nam to dużo łatwiej, niż gdybyśmy pominęli ten krok. Co do samej wertykulacji, należy przeprowadzić ją raz w roku, właśnie po pierwszym skoszeniu trawy.

Wszystkie narzędzia niezbędne do zadbania o swój trawnik znajdziesz w sklepie Castorama: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod.html.

Odsiewanie trawy na wiosnę

Jeżeli widzimy, że po zimie nasz trawnik jest trochę "wybrakowany", dobrym pomysłem jest uzupełnienie przerzedzonych miejsc o nowe łodyżki. Proces ten możemy przeprowadzić w sposób tradycyjny, czyli po prostu odsiać kolejną porcję tego samego gatunku trawy, umieszczając nasiona w miejscach, gdzie jest ich mało. Drugą opcją jest zastosowanie trawy samozagęszczającej - tego typu nasiona dają efekty bardzo szybko, co jest szczególnie preferowane na trawnikach reprezentacyjnych lub mocno przerzedzonych po zimie. Ten spektakularny efekt jest możliwy do osiągnięcia dlatego, że posadzona trawa sama dalej rozrasta się, wykorzystując do tego swoje podziemne, rozwidlające się kłącza.  Dodatkowo gatunki, które są w stanie uzyskać taki rozrost, zwykle są również bardziej odporne na zimno, niż klasyczne odmiany trawy, jakie możemy znaleźć na wielu trawnikach.

Wiosenna pielęgnacja trawnika: nawożenie

Zima nie sprzyja wielu roślinom i trawa nie jest tu wyjątkiem. Jeżeli chcemy mieć piękny, równy i przyjemny dla oka "dywanik" przed domem, musimy pomóc trawie i uzupełnić jej źdźbła o brakujące składniki mineralne, niezbędne do jej rozrostu. Aby osiągnąć ten cel należy poddać trawę nawożeniu. Pierwsze nawożenie powinno odbyć się już po skoszeniu, wałowaniu i wertykulacji trawy. Nawóz należy rozsypać na trawniku w bezwietrzny dzień, a następnie podlać trawnik, aby wszystko mogło wchłonąć się w glebę, a potem także do roślinności. Jeżeli zapomnimy o podlaniu, możemy poważnie zaszkodzić trawnikowi, ponieważ pozostawiony preparat może doprowadzić do porażenia źdźbeł trawy i zahamowania ich wzrostu. Jeżeli jednak wszystko zrobimy jak należy, trawnik otrzyma potężne wsparcie i "zachętę" do szybkiego i regularnego wzrostu. Więcej na ten temat znajdziesz na: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/rosliny-i-materialy-siewne/nasiona/trawy.html.

Utrzymanie trawnika w dobrej kondycji po zimie wymaga trochę zachodu, jednak zdecydowanie warto się pomęczyć. Dzięki temu będziemy mieli piękny ogród, a także miejsce do wspólnego wypoczynku i zabawy w gronie rodzinnym. Jedyne, o czym musimy pamiętać przy okazji zadbania o trawę po zimie jest czas, w jakim należy to zrobić oraz kolejność poszczególnych etapów - jeżeli o niczym nie zapomnimy, szybko będziemy cieszyć się ładnym trawnikiem.

 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone