Szukaj w serwisie

Kategorie:

Instalacje | Projekty | Agroturystyka | Dachy i pokrycia dachowe | Dom i Zagroda | Folie i szklarnie | Budynki gospodarcze | Inne

Tutaj jesteś: Artykuły / Dom i Zagroda

Jak ogrzewać dom - grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?

kategoria: Dom i Zagroda
Jak ogrzewać dom - grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?
Jak ogrzewać dom - grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?

Na pytania o preferowany typ ogrzewania domu należy odpowiedzieć sobie już na etapie planowania projektu. Dla budowy domu niemałe znaczenie ma to, czy zdecydujesz się na ogrzewanie podłogowe czy na tradycyjne grzejniki. Znaczenie będzie miał także planowany typ kotła i paliwa, ewentualna pompa ciepła. Podjęcie decyzji o wyborze ogrzewania już na etapie projektowania domu daje największe możliwości. Poniżej zestawienie wad i zalet grzejników oraz ogrzewania podłogowego.

  1. Ciepły dom
  2. Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?
  3. Kiedy postawić na grzejnik?
  4. Ogrzewanie podłogowe - wady i zalety

Ciepły dom

Ogrzewanie to niewątpliwie jedna z najważniejszych instalacji w domu. Z pewnością natomiast najbardziej kosztowna. Tak pod względem kosztów projektowych, inwestycyjnych, jak i eksploatacyjnych. To jednak ogrzewanie odpowiada za podstawowy komfort mieszkańców domu. Nie ma niestety jednego idealnego rozwiązania. Na rynku jest ich natomiast niezliczona ilość, a każdy ma swoje wady i zalety. Część możliwa jest do wdrożenia jedynie na etapie projektowania domu, inne można wdrożyć nawet na etapie remontu. Wszystkie niestety są kosztowne i żadna nie jest bezawaryjna, natomiast z pewnością każdy właściciel domu jest w stanie wybrać taką, która najlepiej będzie korespondować z jego konkretnymi potrzebami.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

To podstawowa i najważniejsza decyzja w przypadku ogrzewania. Zarówno wymiana grzejników, jak i wprowadzanie ogrzewania podłogowego do już istniejących budynków wiążą się z bardzo poważnymi pracami, a w przypadku ogrzewania podłogowego należy mówić właściwie o remoncie kapitalnym. Oczywiście wszystko jest możliwe. Większość akcesoriów grzewczych można bez problemu kupić w sklepach budowlanych, na Allegro lub stronach producentów. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto jedynak już na etapie projektowania wyraźnie odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak ogrzewany będzie dom. Warto uwzględnić swoje potrzeby i oczekiwania, a dopiero po tej pierwszej decyzji wybierać piec, kocioł, rodzaj paliwa. Nie każde rozwiązanie koresponduje z tym samym rodzajem kotła, nie każde sprawdza się w przypadku pompy cieplnej. Te wszystkie zależności należy uwzględnić (jeśli tylko to możliwe) na etapie projektu, ponieważ można w ten sposób uniknąć wielu problemów i przykrych niespodzianek na etapie montażu i późniejszej eksploatacji.

Kiedy postawić na grzejnik?

Grzejniki dobiera się do temperatury zasilania na poziomie 55-75°C. Łączą się one właściwie z każdym rodzajem kotła, natomiast nie zaleca się ich do instalacji z pompą ciepła, ponieważ taka temperatura zasilania to dla tego urządzenia bardzo dużo. Nawet jeśli będzie ona działać w takich warunkach, to jej praca będzie znacznie mniej ekonomiczna niż umożliwia to konstrukcja pompy. Może ona co prawda podgrzewać wodę, ale koszty pracy pompy mogą się okazać wielokrotnie wyższe od pierwotnie zakładanych. To rozwiązanie przy grzejnikach po prostu się nie sprawdza. Nie ma natomiast żadnych przeciwskazań, aby grzejniki łączyć z gazowymi kotłami kondensacyjnymi. Strata w porównaniu do ogrzewania jednopłaszczyznowego w przypadku tego typu urządzeń wynosi jedynie kilka procent, ich efektowność przy grzejnikach jest więc tylko niewiele mniejsza niż w przypadku połączenia ich z ogrzewaniem podłogowym. Wynika to z tego, że grzejniki są projektowane na ogrzewanie temperaturą do 70°C, ale ta jest potrzebna właściwie jedynie w momencie największego spadku temperatur (na poziomie -20°C), a takie w Polsce zdarzają się właściwie kilka dni w roku. Efekt kondensacji może więc zachodzić bez większych problemów. Coraz popularniejsze są również grzejniki elektryczne - w perspektywie coraz wyższych cen prądu zainteresowanie nimi ostatnio jednak spada.

Ogrzewanie podłogowe - wady i zalety

Dla miłośników chodzenia po domu boso i rezygnacji z wszelkiego rodzaju puszystych dywanów jest to z pewnością najciekawsze rozwiązanie. Doskonale współpracuje ono przede wszystkim z pompą ciepła, ponieważ nie wymaga tak wysokich temperatur zasilania jak grzejniki. Nie da się go natomiast zastosować do tak popularnych jeszcze w Polsce pieców węglowych, konieczne jest zastosowanie rozwiązania, które obniży temperaturę do max. 55°C, bo podłoga nie może być po prostu za gorąca. Problemem, a raczej może po prostu wadą, z którą trzeba się liczyć jest to, że ogrzewanie podłogowe ma ograniczoną moc cieplną. Ogrzewa ono całe powierzchnie równomiernie, trzeba natomiast pamiętać, że przy oknach i drzwiach (i innych nieszczelnościach) ubytek ciepła zawsze jest większy. Nie bez powodu grzejniki montuje się tak, aby ten ubytek równoważyły, w przypadku ogrzewania podłogowego jest to znacznie trudniejsze. Jest już jednak dostępne na rynku rozwiązanie tego problemu. To tzw. grzejniki kanałowe, które montuje się w podłodze m.in. w pobliżu dużych drzwi tarasowych albo balkonowych. Takie rozwiązanie umożliwia rekompensatę utraty ciepła w tych newralgicznych punktach. Szczególnie mocno warto rozważyć zakup grzejników kanałowych, jeśli w domu planowane są duże przeszklenia.


Materiał zewnętrzny


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone