Gdzie stosuje się napędy pneumatyczne?
Korzystanie z napędów pneumatycznych stało się obecnie w wielu branżach już standardem. Wykorzystanie czynnika roboczego w formie sprężonego powietrza lub sprężonego gazu jest niezwykle efektywne i pozwala na maksymalne wykorzystanie możliwości silnika pneumatycznego. Jednak warto wiedzieć, gdzie takie rozwiązanie znajduje zastosowanie?
Z czego zbudowane są napędy pneumatyczne?
Napędy pneumatyczne wyróżniają się dość prostą budową. Pierwszą ich częścią jest oczywiście część pneumatyczna, zaś drugą nic innego jak redukcyjna przekładnia planetarna. Znajduje się w nich także komora, w której dochodzi do sprężania powietrza lub gazu- w zależności od tego co zostało w napędzie zastosowane. Można także w zakresie komory wyróżnić niewielki cylinder, który fachowo określany jest mianem stojana. Cylinder ten jest jednak mocno ograniczony przez płyty regulacyjne. We wspomnianej już komorze, oprócz cylindra można wyróżnić także wirnik. Ta część napędów pneumatycznych charakteryzuje się wcięciami, które umożliwiają swobodne poruszanie się łopatek. Niemniej jednak bardzo ważne jest to, że łopatki te są wstanie podzielić komory napędu pneumatycznego na dwie części, z których każda jest innej wielkości. Poruszają się one bowiem po wewnętrznej stronie cylindra.
Gdzie napędy pneumatyczne znajdują zastosowanie?
Napędy pneumatyczne są dość wszechstronne, a co za tym idzie- przez wzgląd na ich praktyczność i bezpieczeństwo- stosowane są w różnych branżach. Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach pneumatyka lub przedmioty, których działanie opiera się właśnie na napędach pneumatycznych są już prawdziwym standardem. Co więcej rozwój nowych technologii sprzyja stałemu rozszerzaniu się zakresu wykorzystania napędów pneumatycznych. Często spotykamy je zarówno jako silniki główne, ale także jako pomocnicze. Ekonomiczność i wygoda napędów pneumatycznych sprawia, że na ich wykorzystanie decyduje się coraz to większa liczba firm.
Napędy pneumatyczne znajdują swoją rolę chociażby w budowie hamulców i zawieszeń szczególnie w samochodach dostawczych. Co więcej sprawdzają się one również w mechanizmach otwierania oraz zamykania drzwi w środkach komunikacji zbiorowej. Silnik pneumatyczny znajduje zastosowanie również w wielu maszynach produkcyjnych, a coraz częściej możemy się z nimi spotkać nawet w przypadku dystrybutorów, automatów czy obrabiarek. Wykorzystuje się je również w budownictwie, a napędy pneumatyczne zazwyczaj znajdują się w wielu narzędziach, których używa się manualnie.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy