Szukaj w serwisie

Kategorie:

Instalacje | Projekty | Agroturystyka | Dachy i pokrycia dachowe | Dom i Zagroda | Folie i szklarnie | Budynki gospodarcze | Inne

Tutaj jesteś: Artykuły / Inne

Czym jest niwelator i dlaczego warto go używać na placu budowy?

kategoria: Inne
Czym jest niwelator i dlaczego warto go używać na placu budowy?
Czym jest niwelator i dlaczego warto go używać na placu budowy?

Sprzęt do niwelacji nie jest dużych rozmiarów, wręcz przeciwnie. To niewielkie urządzenie, służące do wyznaczania różnicy wysokości punktów pomiarowych. Bardzo często wykorzystuje się je na placu budowy, a także przy wykańczaniu wnętrz i wykonywaniu remontów. Z tego miejsca można powiedzieć, że niwelator budowlany sprawdzi się w rękach małych i sporych firm budowlanych - ze względu na uniwersalne zastosowanie. Jak działa taki niwelator, jakie mamy typy niwelator i z czego naprawdę warto skorzystać?

Praca wykonywana na budowie to praca solidna - tak przynajmniej być powinno, ponieważ od niej zależą późniejsze warunki mieszkalne czy użytkowe. Nie jest to tylko kwestia estetyki, ale bezpiecznego użytkowania udostępnionej przestrzeni. Odpowiedni sprzęt pomiarowy jest w stanie nam to bezpieczeństwo zapewnić.

Niwelator - najpopularniejszy sprzęt pomiarowy

To bardzo przydatne urządzenie, które można znaleźć już na praktycznie każdej budowie. Jest dodatkowo bardzo charakterystyczne i nie da się go przeoczyć. Stawia się go na trójnożnym statywie. Mogą z niego korzystać zarówno doświadczeni budowlańcy, jak i dopiero co przeszkoleni amatorzy. Sprzęt ten przydaje się do wielu różnych czynności, także do przygotowania ogrodu czy do modernizacji dróg. Jego działanie jest proste - zwłaszcza niwelatora laserowego.

Urządzenia te dzielą się na niwelatory optyczne i niwelatory laserowe, które korzystają z lasera właśnie. Z pomocą każdego niwelatora wyznaczysz różnicę wysokości, czyli tak zwaną niwelację. Zasada użytkowania przypomina użytkowanie zwyczajnej poziomicy. Jednak w tym przypadku mamy do czynienia z wiązką lasera, przy niwelatorach obrotowych. Wykonanie pomiaru polega na wykorzystaniu wysokości bezwzględnej lub względnej. Wysokość pierwsza to oczywiście wysokość nad poziomem morza. Ze względnej korzystają budowlańcy, którzy prace pomiarowe zaczynają od wyznaczenia tak zwanego zera budowy - głównego punktu odniesienia.

Wygląd niwelatora na budowie

Podczas działania, instrument ten wygląda niepozornie. Jego budowa absolutnie nie jest złożona. Całe zestawy, wraz ze statywem, można kupić w całości z profesjonalnej strony z urządzeniami do pomiaru - https://pomiar24.pl/produkty/niwelatory-i-zestawy-do-niwelacji. Jest to dużo tańsze rozwiązanie niż w przypadku przymusu dokupywania każdej części osobno. Szczegółowa budowa zespołów instrumentów pomiarowych zależy od tego, czy jest to niwelator laserowy, czy optyczny. Jak sama nazwa już wskazuje, obydwa rodzaje różnią się znacznie między sobą budową i użytkowaniem na placu budowy.

W momencie uruchomienia urządzenia, niwelator laserowy sam się poziomuje, ale zawsze warto sprawdzić dane przed rozpoczęciem z nim pracy. To ważne - to jednocześnie podstawa tego, że pobrane wymiary są poprawne i precyzyjne. Sam niwelator, bez statywu i łaty nie jest w stanie umożliwić odpowiedniego pomiaru. Dlatego potrzebujesz do niego stabilnego statywu, lekkiego i odpornego na wszelkie urazy oraz częste przewożenie z miejsca na miejsce. Akcesoria te są konieczne, podobnie jak łata niwelacyjna, bez której nie można się obejść. Wybierz tę w typie „E", która umożliwi precyzyjny pomiar w każdych warunkach. Łata składa się i jest najczęściej stworzona z materiału typu aluminium. Taki zestaw z łatwością pomoże ci osiągnąć satysfakcjonujące efekty na placu budowy, a także podczas remontowania czy wykańczania zleconych wnętrz. Instrumenty te przyspieszą pracę - niezależnie od tego, który niwelator wybierzesz.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone