Szukaj w serwisie

Kategorie:

Budynki inwentarskie | Garaże i wiaty na maszyny | Przechowalnie i chłodnie | Zbiorniki na gnojowicę | Biogazownie | Płyty obornikowe | Inne

Budowa obory w ekspresowym tempie

kategoria: Budynki dla bydła
obrazek aktualności
Budowa obory w ekspresowym tempie

Wznoszenie budynków inwentarskich z prefabrykatów oznacza szybszą realizację inwestycji, a więc i szybsze rozpoczęcie produkcji.

Obora, która powstaje w jeden dzień. Niemożliwe? A jednak. Zastosowanie prefabrykatów pozwala na zamontowanie ścian dokładnie w tym czasie. Szybsze rozpoczęcie produkcji oznacza oczywiste zyski. Na to rozwiązanie zdecydowali się Urszula i Krzysztof Brulińscy z miejscowości Osobne k. Łomży.

Prowadzą oni gospodarstwo mleczne o powierzchni 40 ha wraz z dzierżawami. Należące do nich stado liczy 30 krów dojnych. Obecnie są one utrzymywane w starej uwiązowej oborze. Młodzi rolnicy od dłuższego czasu zdawali sobie sprawę, że czeka ich inwestycja.

zdjecie
Urszula i Krzysztof Brulińscy - inwestorzy, wraz z córką Marysią
Tradycyjnie, czy nowocześnie

Stary budynek nie dawał nam szans rozwoju - mówi pani Urszula. - Nie mogliśmy powiększyć stada, ani zastosować w nim nowoczesnych technologii, takich jak montaż hali udojowej, czy zastosowanie wozu paszowego. A chcieliśmy się rozwijać.

Było jasne, że decyzja o budowie nowej obory jest nieunikniona. Pozostawało raczej pytanie, w jakiej technologii postawić budynek. Wybór był prosty: tradycyjna murowana obora lub z prefabrykatów.

Nasz wybór to był trochę przypadek - mówi pan Krzysztof. - Wcześniej wydawało nam się, że nowoczesna technologia prefabrykowanych elementów jest po prostu za droga, ale po konsultacji z fachowcami i przeliczeniach okazało się, że koszty są porównywalne, a zyskujemy znacznie na czasie.

Jednak by kalkulacja była miarodajna pod uwagę trzeba wziąć cały koszt inwestycji. Same materiały ścienne okażą się bowiem droższe od małoformatowych elementów murowanych. Jednak dodając do nich wszystkie poniesione koszty: zakup betonu, stali związanych z wylewem ławy i fundamentu, wykonanie wieńca, wynajem systemów szalunkowych, czy desek - szybko okaże się, że na prefabrykaty nie wydamy wcale więcej.

Po raz pierwszy w oborze młodych rolników zamontowane zostały prefabrykowane legowiska
Po raz pierwszy w oborze młodych rolników zamontowane zostały prefabrykowane legowiska.

Układanie puzzli

Na czym więc polega system oparty na prefabrykowanych elementach - wyjaśnia Tomasz Twarowski z Precon Polska, firmy oferującej prefabrykaty, z których w woj. podlaskim powstało już kilkanaście obór, a w Polsce płn.-wsch. już kilkadziesiąt.

- Prefabrykowana przez naszą firmę ściana warstwowa składa się z dwóch żelbetonowych warstw o grubości 70 mm każda, połączonych ze sobą za pomocą łączników ze stali nierdzewnej - wyjaśnia. - Istotnym faktem jest to, iż do prefabrykacji używamy specjalistycznego betonu B37. Wypełnienie przestrzeni pomiędzy płytami stanowi izolacja termiczna, którą jest styropian o grubości 120 lub 140 mm. Istnieje możliwość wyprodukowania ściany bez izolacji termicznej.

Prefabrykowane legowiska w znacznym stpniu usprawniają proces budowy obory.
Prefabrykowane legowiska w znacznym stpniu usprawniają proces budowy obory.

Zasadnicza różnica przy wykorzystywaniu prefabrykatów polega na tym, że nie ma potrzeby wylewania ławy fundamentowej pod budynek. Ściany opierają się na specjalnych stopach prefabrykowanych dostarczanych razem ze ścianami, a te na tzw. poduszkach betonowych, wylewanych w gruncie co 480 lub 600 cm.

Ściany łączone są ze sobą przez dociskanie z jednoczesnym wkładaniem pomiędzy nie uszczelki z wełny mineralnej w otulinie foliowej, zapobiegającej przenikaniu wilgoci. Dodatkowo uszczelki są od zewnątrz wzmacniane silikonem. Ustawione w ten sposób ściany są konstrukcją nośną budynku. Na nich więc można już oprzeć konstrukcję dachu.

Tak wyglądają ściany, które „przyjeżdżają” na budowę
Tak wyglądają ściany, które „przyjeżdżają” na budowę.

Szyte na miarę

I nie jest wcale tak, że każda obora z prefabrykatów jest taka sama.

- Współczesna prefabrykacja pozwala na dowolne kształtowanie bryły budynku, gdyż ściany przygotowywane są indywidualnie na miarę każdego projektu. Tak więc współpracę z klientem rozpoczynamy od przygotowania projektu - informuje Tomasz Twarowski. - Ściany produkowane są w różnych wymiarach, w zależności od potrzeb, z wymaganą przez klienta ilością i wielkością otworów okiennych i drzwiowych. Wybiera on też rodzaj elewacji zewnętrznej, którą po montażu ścian można pomalować lub zostawić w surowej wersji. W każdym razie nasze ściany od zewnątrz i wewnątrz są gotowe do użytkowania.

Specjalnie przygotowane stopy – nazywane przez wykonawców siodłami, umożliwiają ustawianie w nich ścian
Specjalnie przygotowane stopy – nazywane przez wykonawców
siodłami, umożliwiają ustawianie w nich ścian.

I jeszcze garść zalet

Montaż obory, czy innego budynku, z elementów prefabrykowanych wiąże się z innymi zaletami. Przede wszystkim ograniczone są do minimum roboty wykonywane bezpośrednio na placu budowy. Dzięki temu praca nie jest uzależniona od warunków atmosferycznych - ściany z elementów prefabrykowanych można montować niezależnie od pory roku. Przy okazji zmniejszamy do minimum niebezpieczeństwo popełnienia błędów wykonawczych i użycia nieodpowiednich materiałów.

Tak szybki montaż to też oczywista oszczędność na ekipie budowlanej i, co dostrzegają użytkownicy, obiekty z elementów prefabrykowanych lepiej „radzą sobie" z wilgocią wewnątrz obory dzięki zastosowaniu do ich produkcji betonu B37, który nie rozwarstwia się.

Prace przy wykonaniu obory w Osobnem ruszyły z końcem marca. W momencie, kiedy przygotowywaliśmy materiał trwał montaż prefabrykowanych legowisk i ścian, który zajął dokładnie jeden dzień. Powstający obiekt przeznaczony jest na 64 krowy dojne wraz z młodzieżą. I jest nietypowy - by powstały grupy żywieniowe - hala udojowa będzie umiejscowiona na środku obory. Podczas realizacji tej inwestycji po raz pierwszy zamontowano legowiska firmy Precon.

- Zakończenie planujemy na sierpień, będziemy mieć czas do zimy, by dokupić jałówki - wyjaśnia pani Urszula.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone